Hynkov 3 - přestavba starého mlýna na vodní elektrárnu

Z diskuze...

Kalendář

Anketa

letecké snímky Hynkov 2007

Děkujeme kamarádům,letcům se silnými ptáky za krásné fota.....

Děkujeme kamarádům,letcům se silnými ptáky za krásné fota.....

....plné romantiky a jejich akrobatické výkony při focení. :-))

....plné romantiky a jejich akrobatické výkony při focení. :-))

Dětské hřiště Hynkov

informační obrázek

informační obrázek

první vlaštovka

první vlaštovka

Kolotoč se točí,turbína ještě ne..

Kolotoč se točí,turbína ještě ne..

Fota hostů a příznivců mlýna

P4210027.JPG

Foto z roku 2003 z cyklotrasy,na střeše jsou vidět první známky návštěvy romských spoluobčanů.

1

P4210028.JPG

Fota uzubených "koleček",jedno vážilo kolen jedné tuny a byla složena za chatrným plotem u mlýna,kde si vyloženě žádala o odvezení do šrotu sběrači kovů. Ti však byli chyceni,dle zpráv místních občanů při činu,kdy už měli kola naložena na nákladním voze a tak byla odvezena jako důkaz trestného činu do skladu policie Litovel.

2

P4210029.JPG

Tam strávila několik let,a smutnému osudu,tedy odvozu k zešrotování se stejně nevyhla.Škoda,dnes mohla být vystavena jako kulisa někde u mlýna na podiv náštěvníků a vzdání holdu umění našich předků.

3

P4210030.JPG

Ozubené těžké převody byly tehdy robustní,přinášely však znatelnou ztrátu výkonu a způsobovaly děsivý rachot,možná proto měly mlýny trošku punc "čertovské práce".Kola mohla být použita jako převody do rychla od turbíny k jednotlivým šrotovacím strojům pomocí transmisí,anebo dle vyjádření autora fotografií mohlo jít o převody ke zvedání stavidel.

P4210031.JPG

Na fotu do strojovny z tehdejšího provizorního mostku,je vidět koza s hupcukem nad otvorem po hřídeli nad turbínou.Co měl bývalý vlastník tímto tenktrát za záměr nevím,snad nadzvednout oběžné kolo které tam zůstalo...

P4210007.JPG

Tři fota z čelní strany z roku 2003....

P4210008.JPG

...v té době byl objekt prázdný,snad jen ho měla pronajatá nějaká firma jako sklad potravin, železná konstrukce sloužila jako nakládací rampa.

P4210009.JPG

Za povšimnutí ale jistě stojí opřené kolo o hrázku.Kde skončilo nevím,ale jak bývalo zvykem,asi ve šrotu za zlomek jeho ceny.Je to škoda,dnes vyrobit takové celoodlité kolo by stálo "majlant",nehledě k historické hodnotě. Podobné řemenicové kolo jsme instalovali na hřídel turbíny ve strojovně  - viz fota z obnovy MVE ..

P4210010.JPG

Foto náhonu,pohled směrem po "toku" (voda stojí),pohled směrem Dudova lávka od řeky Moravy.

P4210011.JPG

Náhon používali jednu dobu rybáři jako chovný rybník,a zřejmě zaplať pánbu za to,protože původní plány úřadů za totáče byly - náhon zasypávat skládkovým odpadem .......

1  
2  
 
Fota z přestavby MVE Hynkov budou stále doplňována,pokud pánbůh a admin dovolí. Dotazy a připomínky možno zaslat na email motylek@c-box.cz